دسته‌بندی نشده

دریفت خودکار اتومبیل DeLorean در یک مسیر دایره ای کامل

نوشته شده توسط تارا صفری

هنگامی که مهندسین دانشگاه استنفورد برای اولین بار در سال 2015 از درفیت خودکار DeLorean رونمایی کردند، مراحل دیگری را برای ارتقا آن در ذهن داشتند. پس از سال ها تنظیم، امروز این اتومبیل را با ابزار های رانندگی منحصر به فردی تجهیز کرده اند که می تواند این خودرو را در طول یک مسیر کیلومتری، در حالت دریفت نگاه دارد (لازم به ذکر است دریفت یکی از رشته های اتومبیلرانی است که در آن راننده با مهارت خود، با بر هم زدن عمدی تعادل اتومبیل را به مسیر غیر مستقیم سُر می دهد).

 

نام این اتومبیل MARTY گذاشته شده است (که مخفف عبارت Multiple Actuator Research Test bed for Yaw  می باشد) و شباهتی به خودروی نمادین DeLorean در فیلم بازگشت به آینده (1985) در طراحی بیرون  دارد. اما در باطن، موتور های الکتریکی با خروجی 7000 نیوتن متر گشتاور بر روی هر کدام از چرخ های عقب و سیستم کنترل ترمز، گاز و فرمان دهی به صورت کامپیوتری برای انتقال اتومبیل در جهت پهلو، توسط تیم سازنده قرار داده شده است.

 

در میان بروزرسانی های انجام شده در این خودرو، آنتن جی پی اس بر روی سقف این خودرو قرار دارد که موقعیت مکانی آن را تا یک اینچ دنبال می کند و این در حالی است که کنترل های مکانیکی فرمان، ترمز و گاز به سیستم الکترونیکی متصل شده است. سیستم تعلیق اتومبیل نیز مورد بازنگری قرار گرفته است تا در هنگام دریفت، از تغییرات ناگهانی جلوگیری کرده و یک دریفت یکنواخت را به ثمر برساند.

 

هنگامی که تیم سازنده، طرح الکترونیکی مسیر را، که یک مسیر یک کیلومتری ساخته شده توسط موانع مخروطی ترافیکی در پیست مسابقه Thunderhill  کالیفرنیا بود، به کامپیوتر Marty وارد کردند،‌ این سیستم الکترونیکی تنها در طی چند ثانیه مسیر بهینه را محاسبه کرد. این امر شامل تنظیم میزان ترمز، فرمان و گاز دادن، جهت حرکت خودرو به پهلو در طول مسیر بود، به صورتی که یک ابر از دود لاستیک در ادامه آن منظره را زیبا تر کند. دقت و ظرافت در همه این موارد، و نحوه حرکت این اتومبیل طوری خواهد بود که از نزدیکی موانع مخروطی (بدون اصابت به آنها) عبور کند ،  این صحنه ای است که تنها باید آن را نظاره کرد!!!

مهندس مکانیک، Chris Gerdes می گوید: “نتایج تا به حال فراتر از حد انتظار ما بوده است”. سیستم های کنترل پایداری در اتومبیل های مدرن، کنترل راننده بر روی وسیله نقلیه را نسبت به بازه وسیع اتومبیل، بسیار محدود می کند. ما با Marty توانسته ایم دامنه شرایطی را که بتوان با امنیت بالا با اتومبیل کار کرد را افزایش دهیم و این امر منجر به تثبیت خودرو در شرایط ناپایدار شده است.

 

تیم سازنده این خودرو ادعا می کند که عملکرد Marty برابر با شرایط مشابه با یک راننده حقیقی دریفت بوده و بحث در این مورد پس از تماشای ویدئو این آزمون، چالش برانگیز است. اما در عمل قابلیت های بیشتری وجود دارد. پایان این پروژه برای تیم تحقیقاتی، پیشبرد ایمنی سیستم های رانندگی بدون راننده از طریق توانمند سازی آنها در شرایط سخت تر و تسریع سرعت عمل در شرایطی خاص همچون تشخیص عابر پیاده ای که ناگهان وارد خیابان می شود و اجتناب از بر خوردن کردن با آن، می باشد. Gerdes گفت: ما در تلاش برای توسعه اتومبیل های بدون راننده هستیم که بتوانند اقدامات اضطراری در شرایطی مانند سطوح برف و یخ را مدیریت کنند. این اتومبیل ها می بایست از تمامی چسبندگی سطحی بین لاستیک و جاده استفاده کند تا اتومبیل را از آسیب دور نگه دارد. ما اتومبیلی را مد نظرداریم که توانایی جلوگیری از تصادفاتی را داشته باشد، که از نظر علم فیزیک قابل اجتناب است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری