سبک زندگی معماری

ساخت خانه ی خشتی سه بعدی در ایتالیا

نوشته شده توسط تارا صفری

شرکت چاپ سه بعدی ایتالیایی WASP به Cucinella Architects پیوست و و توانست خانه ای مبتکرانه با چاپ سه بعدی درست کند. نمونه ی اولیه ی آن با نام TECLA در حال ساخت است و دقیقاً در خارج از بولونیای ایتالیا واقع شده است. ما مدتی است که پروژه ی WASP را دنبال می کنیم و قبلاً نیز با پروژه های بزرگی مانند دلتا و پناهگاه های خشت و نی آن همکاری داشته ایم.

با این حال، نمونه ی اولیه TECLA یک پروژه جدید هیجان انگیز برای این شرکت است چرا که مدلی سازگار با محیط زیست می باشد و قابل بازیافت و استفاده ی مجدد است.

طراحی TECLA در دستیابی به دو چیز مهم صورت گرفته است: یک ساختار خود پشتیبان، که از فناوری های سه بعدی و زمین های محلی برای تولید یک خانه ی کاملاً کارآمد و بدون خطر فروپاشی بهره می گیرد و دومین مورد آن یک خانه ی مدولار است که با توجه به شرایط و نیازهای خاص محلی آن جا، بر روی هم نصب می شود.

معماران ماریو کوچینلا

طراحی کلی شامل عایق، تهویه و جمع آوری آب در یک ساختار واحد است، در حالی که شکل منحصر به فرد ساخت این خانه روشی مؤثر برای ساختمان های بدون نیاز به سازه های پشتیبانی در طی مراحل ساخت است. علاوه بر این، طراحی آن به گونه ای است که به راحتی چاپ می شود و در مناطق مختلف و شرایط آب و هوایی سازگار می شود.

نمونه ی اولیه TECLA از دو ماژول اساسی با مساحت 55 متر مربع (592 متر مربع) و حداکثر ارتفاع 4 متر (13 فوت) تشکیل شده است. مراحل ساخت شامل حفاری و نصب است، به طوری که قبل از شروع ساخت، زمین محل مورد نظر با آب و مواد افزودنی مخلوط می شود. در ابتدا، مهندسان نمونه های خاک را قبل از ادامه ی کار با چاپ ساختار بیرونی خانه آنالیز می کنند. این مرحله ی چاپ، شامل جمع آوری مخلوط خاک رس و قیر و سپس ریختن بر روی آن به شکل های مختلف لایه به لایه است تا اینکه شکل مورد نظر را بدست آورد.

روند ساخت و ساز یقیناً چالش اصلی TECLA است.” “چاپ سه بعدی از طریق مخلوط های طبیعی به ما این امکان را می دهد تا به طیف بالایی از عایق حرارتی و همچنین حداقل تأثیرات زیست محیطی دست یابیم.

ماسیمو مورتی، مدیرعاملWASP

پس از اتمام مراحل چاپ، معمولاً مدتی طول می کشد تا لایه های خاک رس خشک شوند، این جز عناصری است که معمولاً تحت تأثیر عوامل خارجی مانند رطوبت و شرایط آب و هوایی محلی قرار می گیرد.

Mario Cucinella Architects

هر یک از خانه های TECLA دارای یک اتاق نشیمن، اتاق خواب، حمام، درب ورودی و لامپ سقفی است. مبلمان داخلی و مبلمان مخصوص این پروژه، از جمله ویژگی های کلیدی ساخته شده با چاپ سه بعدی و الوار چوبی است که این پروژه را سفارشی می کند. تصور می شود که این خانه بسیار انعطاف پذیر می باشد و از آنجایی که نمونه ی اولیه ی آن فاقد پنجره است می توان این گزینه ها را بعداً، در طی مراحل پایانی ساخت خانه اضافه کرد.
اگرچه طراحی کلی ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، اما چیدمان داخلی آن هرگز قابل مشاهده نیستند. قسمت های داخلی و خارجی آن، هر دو، پس از آخرین مطالعات در زمینه ی محیط زیست توسعه می یابند: قسمت هایی که در معرض نور آفتاب هستند به راحتی خشک می شوند و پارامترهای حرارتی موجب گرم نگه داشتن داخل آن می شوند.

این یافته ها به ما این امکان را می دهد تا بر مشکلاتی که در روش های سنتی ساختمان سازی وجود دارد غلبه کنیم. نوآوری واقعی در پروژه ی TECLA در پوشش خارجی و همچنین در انتخاب مواد طبیعی و محلی آن است.

Mario Cucinella Architects

در این مرحله تیم قادر به تعیین هزینه های عمومی برای مدل های خانه ها نیست، زیرا این بستگی به میزان تولید دارد. با این حال، فناوری چاپ سه بعدی باعث می شود در مقایسه با روش های سنتی ساختمان سازی، به یک راه حل مقرون به صرفه و پایدار دست یابد. علاوه بر این، فناوری چاپ سه بعدی به آن ها این امکان را می دهد تا تنها در عرض دو هفته، خانه ای به ابعاد TECLA چاپ کند.
مورتی می گوید: “ما در حال بهینه سازی ساخت و ساز هستیم  و کارآمدترین روش استفاده همزمان از دو چاپگر WASP  می باشد.

بهTECLA  در ماه مه امسال، مجوز برنامه ریزی داده شد و چاپ آن در ماه سپتامبر آغاز شد و قرار است در اوایل مارس 2020 به اتمام برسد. ساختمان نهایی به عنوان یک مدل کاربردی استفاده خواهد شد.

زندگی در این نوع خانه ها در واقع تجربه ای برای زندگی در خانه های خشتی برای انجام کارهای روزانه است. پس از اتمام پروژه TECLA ،  WASP  و معماران Mario Cucinella قصد دارند یک دهکده هوشمند از خانه های چاپی سه بعدی بسازند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری