دسته‌بندی نشده

آهسته کردن روند بهبودی توسط داروهای ضد التهابی

نوشته شده توسط تارا صفری

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)ممکن است سرعت بهبود زخم و ترمیم استخوان ها بویژه در برخی جراحیها را آهسته کند. تحقیقات جدید نشان می دهد که ساعتهای طبیعی شبانه روزی ما نقش مهمی در ترمیم زخم ها دارند و تا زمانی که داروهای ضد التهابی در صبح مصرف می شوند ، در بهبودی اصلی که در شب هنگام  در بدن رخ می دهد ، اختلال ایجاد نمیکند.

التهاب همیشه چیز بدی در بدن انسان نیست. در حقیقت ، هنگامی که سیستم ایمنی بدن به طور مؤثر کار می کند ، التهاب نقش اساسی در بهبود و مقابله با عفونت دارد. هنگامی که بدن مجروح شود ، التهاب در چند مرحله در روند بهبودی ضروری است ، برای مثال از بین بردن سلول های مرده در منطقه و اطمینان از اینکه عوامل بیماری زا در ترمیم بافت اختلال ایجاد نمی کنند.

دوره هایی از التهاب در بدن وجود دارد که بسیار مخرب است ، و دوره هایی وجود دارد که برای بهبودی سازنده و مهم هستند.” “بنابراین بسیاری از شرکتهای داروسازی تلاش کرده اند داروهایی تولید کنند که فرآیندهای مخرب در هنگام التهاب را مهار کند اما در روند بهبود اختلال ایجاد نکند.

Faleh Tamimi ، نویسنده ارشد این تحقیق ، از دانشگاه McGill

تحقیقات جدید  با الهام از آنچه قبلاً از رابطه ریتم های شبانه روزی و فعالیت سیستم ایمنی بدن در این ساعات میدانیم ، آغاز شد. Tamimi در این فکر بود که آیا این چرخه های طبیعی شبانه روزی می تواند به نفع یک بیمار استفاده شود .

مؤلفه مخرب ریتم شبانه روزی که مربوط به استخوان است در طی روز اتفاق می افتد ، هنگامی که سلول های معروف به پوکی، استخوان ها را از بین میبرند.” وی گفت: “سلول های سازنده ، معروف به استئوبلاست ها  استخوان ها را در شب بازسازی می كنند. با محدود کردن استفاده از داروهاب ضد التهاب برای صبح ها و دادن ضد درد در شب  ، فکر می کردم ممکن است از نظر بهبودی نتایج بهتری حاصل کنیم تا اگرداروهای ضد التهاب در روز استفاده شود.

Tamimi

این تحقیق روی دو گروه مختلف از موش ها آزمایش شده . یک گروه به طور مداوم در طی چرخه 24 ساعت به آنها NSAIDs  تجویز می شدند ، در حالی که گروه دیگر فقط صبح ها NSAID  را دریافت میکردند ، و در شب برای درمان درد به انها مسکن داده می شدند.

نتایج شگفت انگیز بود ، اختلالات شدید ترمیم استخوان در گروهی که به طور مداوم NSAID  را دریافت می کردند دیده میشد . گروه دریافت کننده NSAID   در صبح سریعتر بهبود یافتند و بیش از 500 ژن شناخته شده در فرآیندهای بهبود استخوان نیز بهبود یافته اند.

تقریباً به نظر می رسد که داروی ضد التهاب صبحگاهی و ضد التهاب عصرگاه  دو داروی مختلف هستند.

Tamimi

مراحل بعدی برای محققان بررسی این موضوع خواهد بود که این داروهای ضد التهابی تا چه حد در بدن انسان تأثیر دارند. این تحقیق  فقط در مورد بهبودی در رابطه با استخوان ها انجام شده است. در حال حاضر یک کارآزمایی بالینی در حال بررسی تأثیر مصرف داروهای ضد التهابی  در زمانهای مختلف روز بعد از جراحی دندان است.

این مطالعه جدید در ژورنال Science Reports منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری