دسته‌بندی نشده

واکسن آنفولانزا خوراکی مانند همتای تزریقی آن مؤثر است

نوشته شده توسط تارا صفری

نتایج آزمایش فاز 2 انسانی اثربخشی چشمگیر یک فرم خوراکی واکسن آنفلوانزا را نشان می دهد. این آزمایش این قرص را با رایج ترین واکسن آنفولانزا تزریقی مقایسه کرده و آن را به اندازه همتای خود ایمن و مؤثر نشان داده است.

ایمنی افراد در کاهش سرعت بیماریهای عفونی از طریق جامعه بسیار حیاتی است. هرچه تعداد بیشتری از افراد واکسینه شوند ، جامعه ایمن تر خواهد بود . با این حال ، یکی از بزرگترین موانع علمی برای غلبه بر واکسیناسیون بیشتر افراد ، فقدان بسیاری از واکسیناسیون های موثر خوراکی است.

اکثر واکسیناسیون های فعلی مبتنی بر تزریق هستند. واکسن های مبتنی بر قرص  ارزان تر و برای استفاده راحت تر می باشند ، اما روش های تزریق دهانی به نظر می رسد چالش برانگیز باشد ، به دلیل سیستم عملکرد دستگاه گوارش انسان.

شرکت بیوتکنولوژی Vaxart چندین سال است که بر روی یک فرم واکسیناسیون دهانی کار می کند. مهمترین نقطه عطف آن در این آزمایش چشمگیر فاز 2 است که اثربخشی واکسن آنفلوانزا خوراکی را نشان می دهد.

کارآزمایی تصادفی ، 179 فرد سالم را استخدام کرد. همه افراد یک دوز واکسن تجربی خوراکی ، دریافت کردند. بعد از گذشت حدود 90 روز ، همه افراد از طریق ویروس آنفلوانزا  با چالش مواجه شدند.

در کنار هیچ عوارض جانبی جدی ، واکسن خوراکی کمی مؤثرتر از واکسن تزریقی پیشرو در بازار است. گروه واکسن خوراکی ، در مقایسه با دارونما ، 39٪ کاهش علائم بالینی و 47٪ کاهش در میزان عفونت را نشان داد. این نتایج کمی بهتر از گروه واکسن تزریقی بود که نشان دهنده کاهش 27 درصدی بیماری های بالینی و 43 درصد کاهش در میزان عفونت بود.

این نتایج اثبات مفهوم بالینی را برای فناوری اختصاصی Vaxart فراهم می کند که می تواند یک واکسن خوراکی تولید کند که حداقل به اندازه Fluzone  محافظ باشد ،نتایج مطالعه بالینی همچنین نشان داد که واکسن  خوراکی ما در درجه اول از طریق ایمنی مخاطی محافظت می شود ، و این مورد یک عامل کلیدی بالقوه برای بهبود عملکرد واکسن آنفلوانزا میباشد.

Sean Tucker مدیر علمی Vaxart

چندین سال کار دیگر  مورد نیاز است و آزمایش فعلی فقط یک ماده واکسن آنفلوانزا را آزمایش کرده است. اکثر واکسن های آنفولانزای سالانه سه یا چهار مورد از ویروس های بسیار آلوده کننده ی در گردش دارند ، بنابراین مطالعات آینده نیاز به کشف این مطلب دارد که آیا این فرمولهای خوراکی با فرمولاسیون های گوارشی کار می کند.

Vaxart نشان می دهد كه  بسترهای فرمول واکسن های خوراکی باید در اجرای انواع عوامل بیماریزایی  كه از طریق غشاهای مخاطی از جمله سیستم تنفسی ، میزبان را آلوده می كنند ، موثر باشد. این بدان معنی است که اگر بستر واکسن خوراکی کاملاً مؤثر باشد ، می تواند در انواع استراتژی های واکسیناسیون گنجانیده شود.

این واکسن خوراکی به شکل قرص ممکن است میزان واکسیناسیون فعلی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد ، و مزایای مهم بهداشت عمومی را برای  کل جامعه ایجاد می کند.به ویژه برای پاتوژن های مخاطی مانند آنفولانزا ، نورو ویروس ها،  RSV و همچنین ویروس هایی مانند SARS ، MERS و ویروسی که اخیراً در چین پدیدار شده است.

Wouter Latour مدیر عامل شرکت Vaxart

این مطالعه جدید در مجله The Lancet Infectious Diseases منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری