زیست شناسی علوم پایه

ثبت دهه گذشته به عنوان گرمترین دهه تاریخ زمین

نوشته شده توسط تارا صفری

تجزیه و تحلیل های جدید محققان به نمایندگی از تعدادی از سازمان های علمی پیشرو ، روند افزایش درجه حرارت جهانی را بررسی کرده است. ناسا و سازمان هواشناسی جهانی  بریتانیا تعیین کرده اند که سال 2019 دومین سال گرم ثبت شده در تاریخ زمین میباشد ، و دهه گذشته گرمترین دهه تایید شده است.

 

سابقه ثبت دمای جهانی از دهه 1880 میلادی شروع شده و آخرین مطالعه داده ها تأیید کرده است که سال 2019 از نظر گرما تنها از سال 2016 عقب مانده است. طبق تحلیل های دانشمندان NOAA و NASA  دمای جهانی در طول این سال 1.8 درجه فارنهایت (0.98 درجه سانتیگراد) بالاتر از میانگین قرن بیستم و فقط( F  0.07 °  0.04 ° C) سردتر از دمای سال 2016 بود.

 

پس از تجزیه و تحلیل مدل های اقلیمی و تجزیه و تحلیل آماری داده های دمای گرفته شده از بیش از 20،000 ایستگاه مانیتورینگ ، دانشمندان در نسبت دادن بخش اعظم این افزایش گرمایش به غلظت رو به رشد دی اکسید کربن در جو هم عقیده هستند .

سال 2015  بیش از 2 درجه فارنهایت (1.1 درجه سانتیگراد) گرم تر از قبل بود و بعید است که این روند به عقب برگردد.” “این نشان می دهد که آنچه اتفاق می افتد پایدار است ، و دلیل آن برخی از پدیده های آب وهوایی نیست . ما می دانیم که افزایش سطح گازهای گلخانه ای در جو در مدت طولانی موجب گرم شدن زمین می شود.

Gavin Schmidt مدیر موسسه مطالعات فضایی ناسا

محققان ناسا همچنین تأیید كردند كه قطب شمال همچنان به ویژه در برابر تغییرات آب و هوا آسیب پذیرتر است ،  گرم شدن این منطقه بیش از سه برابر سریعتر از سایر نقاط جهان از سال 1970  است.

 

 NOAA از یک روش کمی متفاوت برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کرده و دمای جهانی را در سال 2019 به 1.7 درجه فارنهایت (0.95 درجه سانتیگراد) بالاتر از میانگین سده 20 نشان داده است. این یافته ، که سال 2019 دومین سال داغ در تاریخ ثبت بوده ، با تجزیه و تحلیل جداگانه از دفتر Met   در انگلیس به همراه سازمان هواشناسی جهانی تأیید شد.

دهه ای که به تازگی به پایان رسید ، آشکارا گرمترین دهه بوده.” ” از دهه 1960 هر دهه به وضوح گرم تر از گذشته است.

Schmidt
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری