ایده های خوب سبک زندگی محیط زیست

طلای ساخته شده از پلاستیک

نوشته شده توسط تارا صفری

وقتی صحبت از طلا می شود، زیبایی و وزن دو طرف یک سکه هستند. با اینکه استفاده از طلا در ساعت و یا حلقه زیباست، اما برای استفاده ی روزمره خیلی سنگین خواهد بود، بنابراین اغلب با آلیاژهای دیگر ترکیب می شوند تا وزن سبک تری داشته باشند.

اکنون، محققان ETH زوریخ با مخلوط کردن آن با پلاستیک به جای سایر فلزات، شکل جدیدی از طلا را با وزنی معادل یک دهم وزن معمول آن ساخته اند، اما همچنان خلوص آن را حفظ کرده اند.
در حالی که طلای 24 عیار کاملاً خالص است اما این نوع از طلا، برای جواهرات، کاملاً مصرفی و عملی نیست. برای اینکه فلز گرانبها سبکتر و در برابر آسیب مقاوم تر شود، با فلز دیگری که اغلب مس است، مخلوط می شود و به آن خلوصی معادل 18 غیرات می دهد. معمولاً این نسبت، 75 درصد طلا به 25 درصد مس است که چگالی آن حدود 15 گرم در هر سانتی متر مکعب است.
اما مخلوط جدید بین یک پنجم تا یک دهم وزن دارد و چگالی آن حدود 1.7 گرم در سانتی متر است.

به جای فلز دیگر، طلا با لاتکس پلیمر و الیاف پروتئین مخلوط می شود و میان آن ها محفظه های هوایی قرار می گیرد. نکته ی مهم این است که هنوز هم طلای 18 عیار موجود است و میزان خالص بودن آن نیز مانند جواهرات دیگر است. مواد حاصل، دقیقاً مانند طلا دارای درخشش مورد انتظار می باشد با این تفاوت که بسیار سبک تر است.

اگر این مطلب به نظر شما آشناست، به این دلیل است که این تیم، قبلاً فوم طلایی را اختراع کرده است. فوم طلایی، سبکترین نوع موادی است که تا کنون اختراع شده است. اما آن به اندازه ی کافی پایدار نیست که بتوان جواهرات یا هر چیز دیگری را با آن ساخت، بنابراین محققان نوع جدیدتری از طلا را تولید کردند.

برای ساخت طلای بسیار سبک جدید، این تیم با ترکیب ذره های کوچک طلا، لاتکس پلیمر، الیاف، آب و نمک، ژلی را تولید می کنند. سپس آب را با الکل جایگزین می کنند و مخلوط را در یک محفظه ی فشار پر از CO2 قرار می دهند و پلاستیک طلایی را به یک آلیاژ سبک تبدیل می کنند. پس از آن، طلا را می توان حرارت داد تا ذوب شود و آن را به هر شکلی که لازم باشد تغییر داد.
علاوه بر سبک تر بودن این طلا نسبت به شکل سنتی آن، چندین مزیت دیگر نیز دارد. خواصی مانند سختی آن را می توان در ابتدای فرآیند با تغییر ترکیب آن به راحتی دستکاری کرد. حتی می توان رنگ را با تعویض در نانوذرات مختلف، به بنفش تغییر داد.

همچنین می توان آن را راحت تر قالب زد، چرا که طلا به طور معمول در دمای معادل 1064 درجه سانتیگراد (1943 درجه فارنهایت) ذوب می شود، اما طلای جدید به اندازه ی کافی نرم می شود تا در دمای 105 درجه ی سانتیگراد (221 درجه فارنهایت) شکل بگیرد.
با این وجود، نکته ای که تیم ممکن است در نظر نگرفته باشد این است که آیا مردم طلای پلاستیکی را می پذیرند یا خیر. حتی اگر به نظر یکسان باشد و رسماً همان خلوص را داشته باشد، این واقعیت وجود دارد که ممکن است بعضی از افراد کلا هیچ وقت چنین طلایی را خریداری نکنند. الماس های آزمایشگاهی نیز با یک حالت مشابه روبرو هستند.
گفته می شود، این طلای جدید به غیر از جواهرات، کاربردهای دیگری نیز دارد. این تیم می گوید که این شکل جدید از طلا، در ساخت وسایل الکترونیکی، کاتالیزورهای شیمیایی و حتی محافظ پرتویی مفید خواهد بود.

این تحقیق در ژورنال Advanced Functional Material منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری

افزودن دیدگاه