دسته‌بندی نشده

تسکین درد با استفاده از نورون هایی از سلول های بنیادی انسان

نوشته شده توسط تارا صفری

دانشمندان در استرالیا از پیشرفتی در عرصه تسکین درد خبر می دهند و نشان از وجود نوع جدیدی از نورون های ازبین برنده درد میدهند که برای اولین بار از سلول های بنیادی انسان گرفته شده است. امیدوار هستیم كه این روش درمانی جدید بتواند جایگزینی ایمن باشد و اثرات اعتیاد آور کمتری در مقایسه با مواد افیونی ارائه دهد ، با این هدف كه بتواند فقط قسمتهایی از بدن را هدف قرار دهد و عوارض جانبی نداشته باشد.

این پیشرفت توسط دانشمندان دانشگاه سیدنی انجام می شود ، که در تلاشند درمان های پیشرفته ای را برای آنچه به عنوان درد neuropathic شناخته می شود ، توسعه دهند. این به حساسیت و دردی که از محرکهای معمولاً بی ضرر در پی آسیب عصبی احساس می شود ، اشاره دارد و برای بسیاری از مبتلایان ، روش معالجه ای وجود ندارد.

آسیب عصبی می تواند منجر به درد ویرانگر neuropathic شود و برای اکثر بیماران درمانی مؤثر وجود ندارد.” وی گفت: “در این دستیابی ما می توانیم با استفاده از سلولهای خود فرد علت اصلی درد را معکوس کنیم.

پروفسور Greg Neely ، نویسنده این مطالعه

پروفسور Greg Neely ، نویسنده این مطالعه می گوید: “آسیب عصبی می تواند منجر به درد ویرانگر neuropathic شود و برای اکثر بیماران درمانی مؤثر وجود ندارد.” وی گفت: “در این دستیابی ما می توانیم با استفاده از سلولهای خود فرد علت اصلی درد را معکوس کنیم.”

این تحقیقات از تحقیقات قبلی ناشی می شود که دانشمندان قادر به جدا کردن نورون های از بین برنده درد از مغز موش های جنینی بودند و سپس آنها را به موش هایی که دچار درد neuropathic می شوند ، پیوند می زنند. Neely   و تیم وی تصمیم گرفتند با استفاده از سلولهای بنیادی برنده ی جایزه نوبل شوند ، و سلول های بنیادی پرتوانی را ایجاد کنند .

Neely   بیان کرد: “برای ساختن نورون های از بین برنده درد ، سلول های بنیادی انسانی را می گیریم که از پوست یا سلول های خونی بدست آمده اند و سپس به سلول های پرتوان تبدیل شده و به مدت چهار هفته آنها را کشت می کنیم.” وی گفت: ” بعد از چهار هفته تقریباً نورون های از بین برنده درد 95٪ خالص شدند. این یك عمل كاملاً ساده است اما سلولهای بنیادی ظریف هستند بنابراین باید توسط یك فرد باتجربه انجام شود.

محققان سپس این نورون های از بین برنده درد , را روی موش هایی که از درد neuropathic رنج می بردند آزمایش کردند.

ما این نورون ها را به نخاع موش ها تزریق کردیم ، جایی که درک درد ابتدا قبل از رفتن به مغز در اینجا پردازش می شود.” “آنچه ما متوجه شدیم این است که تزریق این نورون های کشنده درد ، درد neuropathic را در نخاع مسدود می کند ، اما در موش هایی که درد neuropathic نداشتند ، تأثیری نداشت. بنابراین  این درمان ، واقعاً عالی و درمانی خاص محسوب میشود و به نظر می رسد ، دائمی باشد.

پروفسور Greg Neely

محققان این موفقیت را “بسیار هیجان انگیز” توصیف می کنند و به ویژه این که عوارض جانبی دراین آزمایشات وجود ندارد، و این به دلیل توانایی هدف قرار دادن تنها بخش هایی از بدن است که درد دارند ، و این حیرت انگیز است. در ادامه مطالعات دیگری برای اثبات ایمنی در جوندگان و خوک ها  در پنج سال آینده انجام می شود.

Neely می گوید: “ما به سوی آزمایش بر روی انسان حرکت می کنیم.”

این تحقیق در ژورنال Pain منتشر شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری