پیرامون خانه سبک زندگی

کاهش میکرو فیبرهای نامساعد محیط زیست توسط شستشویی کوتاه وخنک

نوشته شده توسط تارا صفری

ریزش الیاف ریز پلاستیک در لباس های شسته شده ، به طور بالقوه یک مشکل بزرگ هستند ، زیرا با ورود آب به آبراه ها ، می توانند ازبین بروند. اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که چرخه های شستشویی کوتاه و سرد برای به حداقل رساندن تولید آن الیاف و برای نگه داشتن رنگ لباس ها بهترین هستند.

دانشمندان دانشگاه Leeds بریتانیا اخیراً با همکاری متخصصان، آزمایشاتی را انجام داده اند که در آن 32 بار با ماشین لباسشویی لباسهایی را برای آزمایش ثبات رنگ شستشو داده اند .

در این آزمایش از ماشینهای لباسشویی معمولی به همراه غلافهای شوینده بیولوژیکی استفاده شد. نیمی از شستشو ها در یک چرخه 30 دقیقه‌ای در دمای آب 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) انجام شدند ، در حالی که نیمی دیگر در 85 دقیقه در دمای 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) شسته شد.

هنگامی که فاضلاب زهکشی شده از دستگاه ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، مشخص شد که چرخه های کوتاهتر و خنک تر باعث شده اند که 52 درصد کمتر میکرو فیبر از لباس ها رها شوند – علاوه بر این ، رنگ کمتری آزاد کردند. بر این اساس ، در نتیجه ، مقدار کمتری رنگ از پیراهن ها به لباس های سفید منتقل شد.

علاوه بر این ، مشخص شد که شستن لباس در دمای 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) به جای 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) حدود 66 درصد از انرژی مورد استفاده در هر بار را ذخیره می کند.

این لباس ها به دلیل تمیز بودن مورد مقایسه قرار نمی گرفتند ، زیرا این می تواند یک عنصر پیچیده را به مطالعات  اضافه کند.” وی افزود: “با این وجود مقدار پاکیزگی  در آب گرم  در مقایسه با چرخه های آب سرد برابر است .

دانشمند برجسته ، دکترRichard Blackburn

مقاله ای در مورد این تحقیقات اخیراً در مجله Dyes and Pigments منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری