انرژی علوم پایه

تأسیسات خورشیدی، برای درمان های پزشکی در مناطق روستایی

نوشته شده توسط تارا صفری

تجهیزات جراحی Mount Sinai Kyabirwa یک پروژه ی عالی در اوگاندا است که برای افراد محلی امکان دسترسی به درمان های جراحی مورد نیازی را فراهم میکند که قبلاً به راحتی در دسترس نبوده است. این تجهیزات با طراحی و معماری Kliment Halsband Architects  ساخته شده است و از فناوری هایی مانند پنل های خورشیدی و سیستم های جمع آوری آب باران استفاده ی بهینه ای کرده است.

تجهیزات جراحی Mount Sinai Kyabirwa درKyabirwa ، روستایی در نزدیکی خط استوا، واقع شده است. معمار Kliment Halsband  ، این پروژه را به عنوان نمونه ی اولیه ی قابل تکرار برای سایر مناطق با توجه به فقر منابع در نظر گرفته است و ساختمان را به گونه ای طراحی کرده که ساخت آن با استفاده از مواد محلی و کارگران آسان است.

آجرها در الگوهای پیچیده ای با تراکم های مختلف تشکیل شده اند و صفحه هایی را تشکیل می دهند که در آن نور و هوا عبور می کند.” “آجر و کاشی های روکشدار مورد استفاده در این تاسیسات، از خاک رس قرمز ساخته شده که مستقیماً از زمین نزدیک محل کوره ی آجرپزی بدست می آید. آجر به دلیل در دسترس بودن، از قدیم در این منطقه مورد استفاده قرار گرفته است و در اقتصاد منطقه تاثیر بسزایی داشته است.

Kliment Halsband

در این منطقه آب آشامیدنی، برق قابل استفاده، اینترنت و یا سرویس های بهداشتی لازم در دسترس نبوده تا شرکت بتواند پروژه ی خود را به اتمام برساند.

یک سایبان ساخته شده از پانل های خورشیدی، برق بدون وقفه را با استفاده از باتری و ژنراتور در محل تولید می کند و برق متناوب موجود در شبکه را تأمین می کند.

اتصال اینترنتی قابل اعتماد، بسیار ضروری است زیرا از طریق آن پزشکان محلی می توانند با جراحان  Mount Sinai در نیویورک، ایالات متحده مشورت کنند. بنابراین، حدود 20 مایل (32 کیلومتر) کابل های زیرزمینی نیز نصب شد.

آب چاه و هرگونه آب آشامیدنی از نزدیکترین شهر قابل تهیه است و در مخازن گرانشی ذخیره می شود و برحسب نیاز، فیلتر و استریل می شود. آب باران برای شستشوی توالت و آب باغچه ها استفاده می شود و سبزیجات کاشت شده در آن، برای تغذیه ی بیماران و کارکنان مورد استفاده قرار می گیرد. زباله های بهداشتی مایع، توسط یک سیستم مخزن سپتیک ( مخزن مربوط به زباله های عفونی) در محل نصب می شود و زباله های پزشکی در مکان مخصوصی سوزانده می شوند. فضای داخلی ساختمان با نسیم خنک کننده ای، تهویه می شود (به جز اتاق های عمل که نیاز به تهویه ی هوا دارند).

به عنوان یک اقدام اضافی برای کاهش پیچیدگی پروژه و هزینه های مازاد آن و همچمنین استفاده ی بهینه از انرژی، معمار Kliment Halsband  فقط تجهیزاتی را نصب کرد که کاملا ضروری بودند.

تجزیه و تحلیل دقیق سیستم ها و تجهیزات مورد نیاز، منجر به از بین بردن بسیاری از سیستم های پیچیده و پرهزینه ی اضافی شد که به طور معمول در بیمارستان های شهری با فناوری پیشرفته یافت می شوند. این تحقیق و ساخت و سازهای ساده با تکیه بر مواد محلی، امکان ارائه ی خدمات درمانی مقرون به صرفه ای را در مناطق تحت نظارت فراهم ساخته است.

بیانیه ی مطبوعاتی
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری