زیست شناسی علوم پایه محیط زیست

افزایش سه متری سطح دریا توسط ذوب شدن صفحات یخی باستانی قطب جنوب

نوشته شده توسط تارا صفری

دانشمندان در حال حفاری یخ های قطب جنوب بودند که شواهدی از وقوع ذوب “شدید” که موجب افزایش سریع و قابل توجه سطح دریا شده است ، کشف کردند. آنها این ذوب شدن یخهای باستانی را به عنوان یک هشدار احتمالی برای تغییر آب و هوا می دانند ، یخ هایی که در طول حدود 100000 سال بوجود آمدند. احتمالاً به علت افزایش درجه حرارت کمتر از 2 درجه سانتیگراد (3.6 درجه فارنهایت) ،  بالای حد تنظیم شده توسط توافق نامه اقلیمی پاریس است.

این کار توسط دانشمندان دانشگاه New South Wales Sydney استرالیا انجام شده است ، که قصد داشتند رفتار صفحات یخ قطب جنوب را مطالعه کنند.

برای انجام این کار ، این تیم از آنچه که به عنوان مناطق یخی آبی شناخته می شود ، استفاده کرد ، این مناطق در اثر بادهای قوی که بر فراز کوه ها می چرخند و لایه بالایی برف را از بین می برد ایجاد میشود و در این صورت یخی که در معرض فرسایش است را از بین می برد.

ه جای حفر کیلومترها در یخ ، می توانیم به سادگی در یک ناحیه یخی آبی قدم بزنیم و با گرفتن نمونه های یخ از سطح آن می توانیم آنچه در گذشته برای این محیط ها  رخ داده را بازسازی کنیم.

پروفسور Chris Turney

اندازه گیریهای ایزوتوپی نمونه ها باعث شد تیم بتواند تاریخچه لایه ها را با هم جمع کند و با این کار متوجه شکافی در نتایج شد که درست قبل از آخرین دوره بین دو یخ بندان اتفاق افتاده. این فاصله همزمان می شود با افزایش شدید سطح دریا که در همان زمان اتفاق افتاده و نشان می دهد که یخ در آبهای اطراف در حال ذوب شدن بوده. این نتیجه گیری با معاینه خاکسترهای آتشفشانی ریز و گازهای کمیاب در نمونه ها ، همراه با DNA   باکتری های به دام افتاده در یخ ، بوجود آمده.

 

برخی دانشمندان بر این باورند که در بعضی از زمانها در آخرین دوره بین یخبنداند میانگین سطح دریای جهانی در حدود شش تا نه متر (20 تا 30 فوت) بالاتر از امروز بوده است ، در حالی که برخی دانشمندان گمان می کنند که این رقم می توانند به اندازه 11 متر (36 فوت) باشد و عواملی چند در این امر نقش داشته اند ، از جمله ذوب شدن یخچال های طبیعی ، ذوب شدن ورق یخ گرینلند و گسترش اقیانوس ها در نتیجه آبهای گرم. این تیم می گوید که این تحقیق جدید نشان می دهد قطب جنوب غربی نقش بزرگی را داشته است ، که به طور یکجانبه باعث افزایش سطح دریا بیش از سه متر (9.8 فوت) شده.

ما اکنون شواهد مهمی داریم كه قطب جنوب غربی بخش بزرگی از سطح دریا را با ذوب شدن تشکیل داده است.

پروفسور Turney

آنچه دانشمندان را نسبت به آینده نگران می کند این است که چقدر ورق یخ غربی قطب جنوب در برابر آبهای گرمتر آسیب پذیر است. دلیل این امر به بستر دریا و آب اقیانوس بستگی دارد که یخ را از زیر ذوب می کند.

صفحه یخ قطب جنوب غربی در آب نشسته است نه زمین  و امروزه این آب گرمتر و گرم تر می شود.

Turney

برای کشف چگونگی جلوگیری از گرم شدن کره زمین در شرایطی که پیش بینی می شود ، این تیم از داده هایی که جمع آوری کرده اند برای اجرای شبیه سازی مدل و کشف تأثیرات روی طبقه های یخ استفاده می کند ، که در برابر صفحات قرار دارند و سرعت جریان یخ به طرف قاره کاهش می دهند.

نتایج این شبیه سازی ها  حاکی از افزایش 3.8 متری (12.5 فوت) سطح دریا در طی هزار سال اول اقیانوس در طی گرم تر شدن 2 درجه سانتیگراد است ، در حالی که طبقه های یخ در طی 200 سال اول کاملاً فرو می ریزند. این تیم معتقد است كه این امر می تواند زنجیره ای برگشت ناپذیر از وقایع را شامل شود كه شامل ذوب شدن یخ قطب جنوب شرقی و افزایش بیشتر سطح دریا  شود.

مطالعات ما نشان می دهد که صفحات یخ قطب جنوب ممکن است به افزایش سریع سطح دریاها منجر شود.” “این امر ضرورت فوری را برای کاهش و کنترل انتشار گازهای گلخانه ای که امروزه در حال گرم کردن کره زمین هستند ، را بالا میبرد.

پروفسورChristopher Fogwill ، نویسنده تحقیق ، از دانشگاه Keele انگلیس

بدین سبب ، محققان امیدوارند که با تکنیک های خود شبکه گسترده تری بسازند تا ببینند چه قسمت های دیگر این صفحات تحت تأثیر قرار گرفته اند و چقدر سریع ممکن است ذوب شوند.

ما فقط یک مکان را آزمایش کردیم ، بنابراین نمی دانیم که آیا این اولین بخش بوده که ذوب شده یا اینکه نسبتاً دیر ذوب شده است. آزمایش مکانهای دیگر به ما ایده های بهتری می دهد تا مناطقی را که واقعاً برای نظارت بر آنها نیاز داریم به محض گرم شدن کره زمین ، کنترل کنیم.

Turney
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری