زیست شناسی علوم پایه محیط زیست

فسیل دانیاسوری به نام ” دروگر مرگ ” در کانادا کشف شده است

نوشته شده توسط تارا صفری

خویشاوند مسن تر دانیاسورمعروف Tyrannosaurus rex با نام جالبی به معنی ” دروگر مرگ ” توسط دیرین شناسان دانشگاه Calgary و موزه سلطنتی Tyrrell شناخته شده است. گونه دانیاسوری Thanatotheristes degrootorum که در کانادا کشف شده ، 79 میلیون سال پیش زندگی می کردند ، و قدیمی ترین دانیاسور شناخته شده شمال آمریکای شمالی محسوب می شود.

Tyrannosaurus rex یکی از بزرگترین شکارچیانی است که تاکنون روی زمین قدم گذاشته است که بستگان بسیار زیادی دارد. این بستگان نه تنها در اندازه های مختلف بودند بلکه سازگاری های متفاوتی با محیط خود نشان داده اند.

طبق اعلام این  تیم تحقیقاتی،  Thanatotheristes اولین گونه دانیاسور Tyrannosaurus  است که در 50 سال اخیردر کانادا شناسایی شده و در یک بازه زمانی زودتر نسبت به بستگان قبلی اش ظهور کرده است و در کل  درک کاملتری از نحوه تکامل این دایناسورها ارائه می دهد.

با کشف این گونه جدید ، اکنون می دانیم که Tyrannosaurus از 77 میلیون سال قبل در آلبرتا حضور داشته اند.” وی افزود: “با بررسی این جمجمه می توان گفت که تا چقدر این دانیاسور با زمان زندگی بستگانش فاصله دارد.

François Therrien ، مربی دیرینه شناسی دایناسورها در موزه سلطنتی Tyrrell

مانند بسیاری از اکتشافات در زمینه دیرینه شناسی ، “دروگر مرگ ” به تازگی کشف نشده است بلکه در سال 2010 توسط John و Sandra De Groot ، در ساحل رودخانه Bow در نزدیکی Hays ، پیدا شد. قطعات استخوانی قسمت هایی از جمجمه و استخوان فک بالا و پایین  در موزه سلطنتی Tyrrell تا اوایل سال 2019 نگه داری می شد تا اینکه پس از بررسی های یک دانشجوی دکتری به نام Jared Voris ، متوجه شدند که این گونه ی جدیدی است.

ویژگی هایی دراین جمجمه یافتیم که قبلاً در سایر Tyrannosaurus دیده نشده بود.” وی افزود: “این فسیل دارای چندین ویژگی بدنی است ، از جمله پشته ها در امتداد فک فوقانی ، که به وضوح آن را به عنوان یک گونه جدید متمایز می کند.

Voris

تجزیه و تحلیل های بعدی نشان داد که Thanatotheristes به طول 8 متر (26 فوت) یک خویشاوند نزدیک به Tyrannosaurus  درگونه های Daspletosaurus torosus و Daspletosaurus horneri می باشد که پوزه طولانی تر وعمیق تر و دندان های بیشتری در فک های فوقانی نسبت به گونه های کشف شده در ایالات متحده دارد.

Voris می گوید که Thanatotheristes از دایناسورهای بزرگ گیاه خوار تغذیه می کردند و اندازه و شکل جمجمه آن نشان می دهد که چگونه گونه های Tyrannosaurus به راحتی با محیط های مختلف سازگار شده اند تا شانس زندگی خود را افزایش دهند .

 این تحقیق در ژرنال Cretaceous Research به چاپ رسیده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری