دسته‌بندی نشده

ترفند نگهداری گیاهان آپارتمانی

نوشته شده توسط Soroosh Safari

گل ها و گیاه هان آپارتمانی رنگ و بویی تازه به خانه ما میبخشد و هوای مطبوعی را در خانه ایجاد میکنند و اجازه میدهد که ما سالانه دسترسی به فعالیت باغبانی و کشت گیاه را داشته باشیم اما این گیاهان توجه خاصی نیاز دارند تا رشد کنند. از آنجایی که گیاهان شما احتمالا در یک گلخانه رشدشان را آغاز کرده بودند – که در شرایط ایده آل بوده است انتقالشان به خانه تان کمی مراقبت می خواهد.

آبیاری و روشنایی و نوردهی مناسب مهم ترین اجزای مراقبت از گیاهان در فضای داخلی هستند، اما رطوبت و دما نیز نقشی در این زمینه ایفا می کنند ، ترفندش این است که سعی کنید از آب و هوایی که گیاه از آن می آید، تقلید کنید و مشابه آن را شبیه سازی کنید.

گیاهان گرمسیری در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند، در حالی که گیاهان کاکتوسی آب و هوای گرم و خشک را ترجیح می دهند. البته، خانه شما نمی تواند همه چیز را برای همه گیاهان تامین کند، اما شما می توانید نوع مناسبی از گیاهانی را برای خانه تان انتخاب کنید که بتوانید محیط مناسب را برایش ترتیب دهید و با چند ترفند می توانید دوستان سبز خود را قانع کنید که در محیطی ایده آل در حال زندگی هستند.

با این تجهیزات رشد گیاهان برای شما آسان تر هم نیشود!!

گلدان، خاک و کود های شیمیایی، به اضافه چراغ های بزرگ برای آوردن انرژی و نور خورشید

حالا وقت رشد این گیاهان زیباست.

انتخاب درست گلهای آپارتمانی زینتی

اولین و مهمترین موضوع مکان گل است که اورا در کجا خواهید گذاشت. سپس با الزامات گیاه مطابقت دهید و نور را راه اندازی کنید.آیا شما یک نقطه بزرگ در یک پنجره آفتابی دارید و یا یک فضای کوچک با نور ملایم دارید؟ 

سپس باید گل مناسب را انتخاب کنیم ما دنبال گیاه با برگ سز هستیم یا یک گیاه گلدار زیبا. بعضی از گیاهان، گیاهان فصلی هستند و بعضی دیگر سال به سال شکوفه می دهند.

سومین نکته این است که شما چه مقدار زمان را صرف گیاه خود میکنید. یک گیاه گندمی تقریباً هر مقدار مراقبت (یا بی توجهی) را در بر می گیرد، در حالی که یک ارکیده نیازمند توجه مهرآمیز و دوست داشتنی است.

آبیاری مناسب گیاهان آپارتمانی

خاک باید نم ناک باشد نه خیس اما همیشه استثنا هم وجود دارد. گیاهان آبدار و دیگر گیاهان ضخیم وقتی که خاکشان بین آبیاری خشک می شود، برایشان بهترین است.اگر خاک بیش از حد خشک یا مرطوب نگه داشته شود، ریشه های گیاه شروع به مردن خواهد کرد که می تواند منجر به رشد ناکافی و یا حتی مرگ گیاه شود.روش های متعددی برای تعیین زمان وجود دارد، که چه زمانی یک گیاه به آب نیاز دارد.

اگر خاک گلدان بی رنگ و یا ترک دار شود، احتمالاً زمان آن است که آبیاری شود. گیاه خود را بردارید و بعد از آبیاری اش وزن اش را اندازه گیری کنید برای گیاهان بزرگ، یک کنتور هوشمند دستی ممکن است بهترین روش شما برای تعیین میزان حضور آب در اطراف جرم ریشه گیاه باشد سعی کنید آب خیلی به گیاه ندهید.

کم آبی

اجازه ندهید که گیاهان به نقطه ای برسند که در آن پژمرده شوند و یا خاک از لبه ظرف بیرون بریزد.این نشانه ها حاکی از کمبود آب هستند و در این نقطه گیاه به شدت استرس زده می شود و ریشه هایش آسیب می بینند. 

علائم کم آبی:عبارتند از:

_رشد آهسته برگ

_برگ های نیمه شفاف

_ریختن زودرس گل ها و برگ ها

_لبه های قهوه ای و یا زرد یا کج شده برگ ها 

شوریچ بوردی یک آبرسان خوب برای گیاهان آپارتمانی است که شما میتوانید از آن استفاده کنید نه تنها یک دستگاه آب رسان است بلکه یک وسیله زینتی هم می باشد.

دمای مناسب

یکی دیگر از اصول نگهداری گلهای آپارتمانی، نگهداری از آنها در دمای مناسب است. به‌طور کلی انواع گلهای زینتی از جمله گلهای آپارتمانی سایه دوست و… را باید در دمای استاندارد 22 الی 25 درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد. این دما برای نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان نیز صدق می‌کند. دماهای مغیر و پایین بهترین گلهای آپارتمانی را هم از پا درمی‌آورد و آنها را پژمرده می‌کند.

گیاهان در زمستان

بخش مهمی از اصول نگهداری گلهای آپارتمانی مربوط به نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان می‌شود. با آمدن زمستان و کاهش دما، انواع گلهای زینتی به خواب زمستانی می‌روند و خشک می‌شوند. پس اگر در زمستان با چنین صحنه‌ای روبرو شدید، با عجله سعی نکنید برای تقویت گلهای آپارتمانی خود آنها را در جایی گرم قرار دهید یا گلدان آنها را عوض کنید.

راز نگهداری گلهای آپارتمانی در چنین شرایطی گرم کردن گیاهان به‌طور غیرمستقیم، به معنی گرم کردن کل فضاست. مورد دیگر در نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان، عقب انداختن عوض کردن خاک گیاهان و گلدان آنها تا فصل بهار است.

معرفی چند گل آپارتمانی:

1:سینگونیوم (Goosefoot plant)

 • نحوه آبیاری: 2 یا 3 بار در هفته در تابستان؛ و یکبار در هفته در زمستان.
 • نور مورد نیاز: نور ملایم؛ سایه روشن پنجره‌ها بهترین جا برای نگهداری این گیاه آپارتمانی زیباست.
 • خاک مناسب: مخلوطی از پیت و کمپوست.
 • مقدار کود لازم: هر سه هفته یکبار.

2:آگلونما (Chinese Evergreen)

 • نحوه آبیاری: یکبار در هفته به این گیاه آپارتمانی همیشه سبز آب دهید.
 • نور مورد نیاز: نور ملایم؛ ترجیحا نور غیر مستقیم.
 • مقدار کود لازم: در فصل بهار، هر 15 روز یکبار مقداری مناسب از کودهای مایع به آن بدهید.

3:شفلرا (Umbrella Tree)

 • نحوه آبیاری: 2 یا 3 بار در هفته در تابستان؛ و یکبار در هفته در زمستان.
 • نور مورد نیاز: نور متوسط و غیرمستقیم. این گیاه در سایه نیز مقاومت خوبی دارد، اما نور کم باعث زرد شدن آن شده و برگ‌هایش براق بودن خود را از دست می‌دهند.

4:حسن یوسف (Solenostemon)

 • نحوه آبیاری: خاک این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • نور مورد نیاز: نور زیاد حسن یوسف را تقویت می­‌کند. اگر نور آن کم باشد برگ‌های این گیاه آپارتمانی تماما به رنگ سبز درمی‌آیند.
 • خاک مناسب: خاکی قلیایی، مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه.
 • مقدار کود لازم: هر دو هفته یکبار 3 گرم در لیتر، از فروردین تا مهر ماه.

5:برگ انجیری (Swiss Cheese Plant)

 • نحوه آبیاری: در تابستان هر هفته یکبار و در زمستان هر 2 هفته یکبار.
 • نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم نزدیک پنجره برای این گیاه آپارتمانی بسیار ایده‌آل است.
 • خاک مناسب: بهترین خاک، خاک سبک و لیمونی است.
 • مقدار کود لازم: هر ماه یکبار در صورت نیاز.

6:بنجامین (Weeping Fig)

 • نحوه آبیاری: در تابستان هر هفته یکبار و در زمستان هر 2 هفته یکبار.
 • نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم نزدیک پنجره.

باتشکر از انتخاب شما.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

Soroosh Safari

افزودن دیدگاه